Generalitat de Catalunya

Nou usuari

Dona't d'alta a la base de dades de produccions, empreses i professionals de Catalan Films & TV.

El cinema català triomfa al Festival de Málaga 2019

En festivals

"Els dies que vindran" ha estat la gran guanyadora

El Festival de Màlaga, que s’ha celebrat del 15 al 24 de març, ha tancat la seva edició número 22 amb l’anunci del seu palmarès. Les produccions catalanes s’han endut els següents premis:

A la secció oficial de llargmetratges a concurs:

  • Els dies que vindran de Carlos Marqués-Marcet (Lastor Media, Avalon): Biznaga de Oro a la Mejor Película Española, Biznaga de Plata a la Mejor Dirección, Biznaga de Plata "Hotel AC Málaga Palacio" a la millor actriu per María Rodríguez Soto, Premio Jurado Joven al Millor Llargmetratge de Secció Oficial i Premio Signis.
  • Litus de Daniel de la Orden (A Contracorriente Films, Álamo Producciones Audiovisuales): Biznaga de Plata al Millor Actor Secundari Ex Aequo per Quim Guitiérrez.

A Zonazine:

  • Ojos Negros de Marta Lallana i Ivet Castelo encol.laboració amb Iván Alarcón i Sandra García (Nanouk Films, Filmin, Universitat Pompeu Fabra): Biznaga de Plata a la Mejor Película Española.
  • La ​filla d'algú de Marcel Alcántara, Júlia de Paz, Sara Fantova, Guillem Gallego, Celia Giraldo, Alejandro Marín, Valentín Moulias, Gerard Vidal Cortés, Pol Vidal, Enric Vilageliu, Carlos Villafaina (ESCAC Films): Biznaga de Plata a la millor actriu per Aina Clotet i Premio Movistar+ a la Millor pel·lícula de Zonazine.

A la secció oficial de documentals: 

  • Baracoa de Pablo briones i The Moving Picture Boys (Playlab Films, C-Side Productions, The Moving Picture Boys): Biznaga de Plata Premio del Público entregat pel Jurat Jove Documental de l'Universitat de Málaga (UMA).

A la secció oficial de curtmetratges documentals: 

  • Greykey d'Enric Ribes (Inicia Films, Häns): Biznaga de Plata al Millor Curtmetratge Documental.
  • El dia dels conectats de Carles Bosch, Nabil Bellahsene, Elvira Gálvez, Sara Rancaño, José M Restrepo (Lastor Media, Escuela de Cine y TV de San Antonio de los Baños, Cuba): Premi del públic entregat pel Jurat Jove Documental de l'Universitat de Málaga (UMA).

A la secció oficial de curtmetratges de ficció:

  • Benidorm 2017 de Claudia Costafreda (ESCAC Films). Biznaga de Plata al Millor Curtmetratge de Ficció i Biznaga de Plata a la Millor Actriu Ex Aequo per Yolanda Ramos.
  • Suc de síndria d'Irene Moray (Distinto Films): Biznaga de Plata a la Millor Actriu Ex Aequo per Elena Martín.

A la secció oficial de curtmetratges Animazine:

  • ​Viacruxis d'Ignasi López (Buenosmal): Biznaga de Plata al Millor Curtmetratge.

A la secció oficial de curtmetratges Málaga:

  • Nacho no conduce d'Alejandro Marín (ESCAC Films): Premi al Millor Curtmetratge de Ficció.

A la secció Premios Afirmando los derechos de la mujer:

  • Moonface. Una dona a la guerra de Xavi Herrero Fontanet (Cosersinhilo Producciones): Primer premio Biznaga de Plata Afirmando los derechos de la mujer.

A la part d'indústria MAFIZ, el cinema català s'ha endut els següents premis:

Premis WIP:

  • Dúo de Meritxell Colelll (Polar Star Films, Paraiso Production, Pensilvania Films, Manufactura de películas): Premi Spanish WIP Abycine Lanza, Premi WIP SpanishMeetings Malaga to Cannes.
  • La mami de Laura herrero Garvín (Gadea Films, Cacerola Films): Premi Spanish WIP Adhoc (post son), Premi Spanish WIP Festival de Malaga go to Cannes.
  • El hoyo de Galder Gaztelu-Urrutia (Zentropa Spain): Premi Spanish WIP Aracne (post imag), Premi Spanish WIP Latido. 
  • Coraje de Robén Rojo Aura (Magoproduction, Apapacho Films): Premi Spanish WIP Cineand.
  • La mala familia de Nacho A Villar, Luis Rojo (Japonica Films, Garlic). Premi Spanish WIP Music Library.
  • Cartas transoceánicas de Meritxell Colell: Premi WIP Lab Klyazev (post).
Mercats

Espanya - Málaga

18/03/2019 - 22/03/2019

Festivals

Espanya - Màlaga

15/03/2019 - 24/03/2019

Busques una Notícia?