Generalitat de Catalunya

Nou usuari

Dona't d'alta a la base de dades de produccions, empreses i professionals de Catalan Films & TV.

L'Acadèmia del cinema català anuncia les produccions nominades als Premis Gaudí 2019

En premis

Entre dos aguas, Viaje al cuarto de una madre i El fotógrafo de Mauthausen lideren la llista amb 9 nominacions

L’Acadèmia del Cinema Català ja ha donat a conèixer les produccions nominades als Premis Gaudí 2019. Els films amb més nominacions són Entre dues aigües, Viaje al cuarto de una madre i El fotògraf de Mauthausen amb 9 nominacions cada una. Les segueixen Petra amb 8 i Les Distàncies amb 7 nominacions. Els guanyadors es donaran a conèixer el 27 de gener, quan se celebri la Gala dels Premis Gaudí. 

  • Entre dues aigües d'Isaki Lacuesta (La Termita Films, Bteam Pictures, Mallerich Films , Bord Cadre Films Sarls, All Go movies, Studio Indie Productions):Millor pel·lícula en llengua no catalana, Millor direcció, Millor guió, Millor protagonista masculí per Israel Gómez Romero; Millor muntatge per Sergi Dies; Millor fotografia per Diego Dussuel, Millor música original per Kiko Veneno i Raül Refree i Millor so per Alejandro Castillo i Amanda Villavieja.
  • Viaje al cuarto de una madre de Celia Rico Clavellino (Arcadia Motion Pictures, Noodles Production, Amoros Producciones, Pecado Films, Sisifo Films AIE): Millor pel·lícula en llengua no catalana, Millor direcció, Millor guió; Millor protagonista femenina per Lola Dueñas; Millor actriu secundària per Anna Castillo, Millor Direcció de Producció per Josep Amorós, Millor vestuari per Vinyet Escobar i Millor so per Albert Manera i Amanda Villavieja.
  • El fotògraf de Mauthausen de Mar Targarona (Rodar y rodar, We Produce 2017 AIE, Filmteam Ltd): Millor pel·lícula en llengua no catalana, Millor protagonista masculí per Mario Casas, Millor actor secundari per Alain hernández; Millor música original per Diego Navarro, Millor vestuari per Mercè Paloma, Millors efectes visuals per Jordi San Agustí i Millor maquillatge i perruqueria per Caitlin Acheson i Jesús Martos.
  • Petra de Jaime Rosales (Fresdeval Films, Wanda Vision, Oberon Cinematogràfica, Les Productions Balthazar, Snowglobe): Millor pel·lícula en llengua no catalana, Millor direcció, Millor guió, Millor protagonista femenina per Bárbara Lennie, Millor protagonista masculí per Àlex Brendemühl, Millor actriu secundària per Marisa Paredes; Millor actor secundari per Oriol Pla i Millor fotografia per Hélène Louvart.
  • Les Distàncies d'Elena Trapé (Coming Soon Films, Televisió de Catalunya, Miss Wasabi Films, Busse & Halberschimdt): Millor pel.lícula en llengua catalana, Millor guió, Millor protagonista femenina per Alexandra Jiménez; Millor actriu secundària per Maria Ribera, Millor actor secundari per Miki Esparbé i Millor Muntatge per Liana Artigal.
  • Superlópez  de Javier Ruiz Caldera (Zeta Cinema)Millor vestuari per Alberto Valcárcel i Cristina Rodríguez, Millor so per Marc Orts, Oriol Tarragó i Sergio Bürmann, Millors efectes visuals per Laura Pedro, Lluís Rivera i Ricard Barriga i Millor perruqueria i maquillatge per Jesús Martos i Montse Sanfeliu.
  • La sombra de la ley de Dani de la Torre (Vaca Films, Atresmedia Cine, Playtime, la ley del plomo AIE): Millor vestuari per Clara Bilbao, Millors efectes visuals per Félix Bergés i Lluís Rivera, Millor perruqueria i maquillatge per Noe Montes i Raquel Fidalgo, 
  • Durante la Tormenta d'Oriol Paulo (Colosé Producciones, Think Studio, Atresmedia Cine, Mirage Studio AIE) : Millor actriu secundària per Clara Segura i Millors efectes visuals per Alex Villagrasa i Lluís Rivera.
  • Jean-François i el sentit de la vida de Sergi Portabella (A Contraluz Films, Televisió de Catalunya, Surprise Alley)Millor pel.lícula en llengua catalana i Millor música original per Gerard Pastor. 
  • Formentera Lady de Pau Durà (Fosca Films, La Perifèrica Produccions, Televisió de Catalunya, Sunrise Picture, Telespan) Millor pel.lícula en llengua catalana.
  • Yo la busco de Sara Gutiérrez (Nanouk Films): Millor pel.lícula en llengua catalana.
  • Amb el vent de Meritxell Colell (Polar Star Films, Habitación 1520, Paraiso Production): Millor Muntatge per Ana Pfaff.
  • Petitet de Carles Bosch (Lastor Media, Antaviana Films): Millor música origibal per Josep Sanou i Millor pèl.lícula documental.  
  • Blackwood de Rodrigo Cortés (Nostromo Pictures, Fickle Fish Films, Temple Hill Entertainment amb la participació d'Atresmedia Cine i Movistar+): Millor maquillatge i perruqueria per Caitlin Acheson i Jesús Martos, 
  • Commander Arian d'Alba Sotorra (Alba Sotorra, Televisió de Catalunya, Boekamp & Kriegsheim): Millor pel.lícula documental
  • I hate New York de Gustavo Sánchez (Colosé Producciones, Películas La Trini, Silent Soundsystem, Gustavo Sánchez): Millor pel.lícula documental
  • Trinta Lumes de Diana Toucedo (Diana Toucedo Films, Televisión de Galicia Diana Toucedo Films, Lasoga Films): Millor pel.lícula documental
  • Black is Beltza de Fermín Muguruza (Black is beltza AIE, Talka Records & Films, Setmàgic, Elkar): Millor pel.lícula d'animació.
  • Memòries d'un home en pijama de Carlos fernández de Vigo (Dream Team Concept, Lady Bug Films, Hampa Studio): Millor pel.lícula d'animació.

Els seleccionats a millor curtmetratge han estat: 

Les quatre nominades a Millor pel·lícula per a televisió: 

I, finalment, el talent català nominat és

  • Carme Elías, per Quién te cantará a Millor protagonista femenina
  • Eduard Fernández per Todos lo saben a  Millor actor secundari
  • Bernat Vilaplana per Jurassic World: El reino caído a Millor Muntatge
  • Oriol Tarragó, perJurassic World: El reino caído  a Millor so.
  • Edu Grau, per Quién te cantará a Millor fotografia.
  • Óscar Faura, per Jurassic World: El reino caído a Millor fotografia​.

 

Busques una Notícia?