Generalitat de Catalunya

Nou usuari

Dona't d'alta a la base de dades de produccions, empreses i professionals de Catalan Films & TV.

L'Acadèmia del cinema anuncia les nominacions als Premis Gaudí 2021

En premis

La gala de la tretzena edició tindrà lloc el proper 21 de març

 

L'Acadèmia del Cinema Català ja ha donat a conèixer les produccions nominades als Premis Gaudí. Els films que lideren les nominacions són La vampira de Barcelona (14), Las niñas, (13) i  Sentimental (8).

Les produccions nominades a millor pel·lícula són: La vampira de Barcelona de Lluís Danés Roca, L'ofrena de Ventura Durall, La dona il·legal de Ramon Termens i Les dues nits d'ahir, de Pau Cruanyes i Gerard Vidal Barrena. Mentre que a la categoria de millor pel·lícula de llengua no catalana hi ha nominades: Las niñas de Pilar Palomero, Sentimental de Cesc Gay, La boda de Rosa d'Icíar Bollaín i Adú de Salvador Calvo.

Tot seguit, les nominacions per cada producció amb més detall:

La vampira de Barcelona, de Lluís Danés Roca (Brutal Media, Televisió de Catalunya - CCMA, Filmax). 14 nominacions 

  • Millor pel·lícula.
  • Millor direcció. 
  • Millor direcció de producció.
  • Millor direcció artística. 
  • Millor fotografia. 
  • Millor so.
  • Millors efectes visuals.
  • Millor maquillatge i perruqueria.
  • Millor vestuari.
  • Millor música original.
  • Francesc Orella com a millor actor secundari. 
  • Bruna Cosí i Núria Prims com a millor actriu secundària.
  • Nora Navas com a millor protagonista femenina. 

Las niñas, de Pilar Palomero (Inicia Films, BTEAM Prods) 13 nominacions

  • Millor pel·lícula en llengua no catalana.
  • Millor direcció. 
  • Millor guió.
  • Millor direcció de producció.
  • Millor direcció artística. 
  • Millor fotografia. 
  • Millor so.
  • Millor muntatge. 
  • Millor maquillatge i perruqueria.
  • Millor vestuari.
  • Millor música original.
  • Natalia de Molina com a millor actriu secundària.
  • Andrea Fandos​ com a millor actriu protagonista.

 Sentimental, de Cesc Gay (Imposible Films, Sentimentalfilm AIE). 8 nominacions.

  • Millor pel·lícula en llengua no catalana.
  • Millor direcció.
  • Millor guió.
  • Millor direcció artística.
  • Millor so.
  • Millor vestuari.
  • Alberto San Juan​ com a millor actor secundari.
  • Javier Cámara com a millor protagonista masculí

La boda de Rosa, d'Icíar Bollaín (Setembro Cine, Turanga Films, La Boda de Rosa La Película AIE, Tandem Films, Halley Production) 

  • Millor pel·lícula en llengua no catalana.
  • Millor direcció.
  • Millor guió.
  • Millor maquillatge i perruqueria.
  • Candela Peña​ com a millor protagonista femenina. 

Adú, de Salvador Calvo (Ikiru Films, Telecinco Cinema, La Terraza Films, Un Mundo Prohibido AIE)  

  • Millor pel·lícula en llengua no catalana.
  • Millor direcció de producció.
  • Millors efectes visuals. 
  • Millor vestuari. 
  • Millor música original.

L'ofrena, de Ventura Durall (Nanouk Films, Bord Cadre Films, Fasten Films, Suica Films) 

  • Millor pel·lícula.
  • Verónica Echegui​ com a millor actriu sencundària.
  • Àlex Brendemühl​ com a millor protagonista masculí.
  • Anna Alarcón​ com a millor protagonista femenina.

La dona il·legal, de Ramon Termens (Segarra Films, Mimesis Film) 

  • Millor pel·lícula.
  • Abdel Aziz El Mountassir​ com a millor actor secundari.

Uno para todos, de David Ilundain (Fasten Films, Inicia Films, A Contracorriente Films, Bolo Audiovisual) 

  • Millor fotografia.
  • David Verdaguer com a millor protagonista masculí. 

My Mexican Bretzel, de Núria Giménez (Bretzel & Tequila).

  • Millor pel·ícula documental.
  • Millor guió. 
  • Millor muntatge.

La mami, de Laura Herrero Garvín (Gadea, Cacerola Films).

  • Millor pel·ícula documental.
  • Millor muntatge.

Les dues nits d'ahir, de Pau Cruanyes i Gerard Vidal Barrena (Benecé Produccions): millor pel·lícula

Te quiero, imbécil, de Laura Mañá (Lastor Media, Brutal Media, Minoria Absoluta, Yo hombre la película, AIE): millor actor secundari (Ernesto Alterio).

Baby, de Juanma Bajo Ulloa (La Charito Films, Fragil Zinema): millor fotografia.  

Hogar d'Àlex Pastor i David Pastor: millors efectes visuals​.

A Stormy Night de David Moragas Llevat (Oberon Media, David Moragas, Aragones Media Consulting): millor muntatge.

Niños somos todos de Sergi Camerón (Nanouk Films, Imago Films): millor música original.

A la categoria de millor curtmetratge han estat nominades les següents produccions: 

  • Candela, de Marc Riba i Anna Solanas (I+G Stop Motion). 
  • Forastera, de Lucía Aleñar Iglesias (Distinto Films, La Perifèrica Produccions). 
  • Ni oblit ni perdó, de Jordi Boquet (ESCAC Films). 
  • Panteres, d'Èrika Sánchez Marcos (Antivaho Cinematográfico).
  • Vera, de Laura Rubirola Sala (Malmo Pictures).

 La categoria millor pel·lícula per a televisió han estat nominades: 

  • Èxode, de Roman Parrado (Set Màgic Audiovisual, Televisió de Catalunya - CCMA, Enciende TV).
  • El crèdit, de Joan Riedweg i Abel Folk (Focus Audiovisual, Televisión Española - TVE).
  • La fossa, d'Agustí Vila (Bausan Films,Televisió de Catalunya - CCMA, A Punt TV, Wise Blue Studio).
  • La mort de Guillem, de Carlos Marqués-Marcet (Lastor Media, SomBatabat Produccions, Suica Films).

Les quatre nominades a millor pel·lícula documental són:

Festivals

Catalunya - Barcelona

21/03/2021 - 21/03/2021

Busques una Notícia?