Generalitat de Catalunya

Nou usuari

Dona't d'alta a la base de dades de produccions, empreses i professionals de Catalan Films & TV.

Triomf de 'Els dies que vindran' i 'La hija de un ladrón' als Premis Gaudí

En premis

El curtmetratge 'Suc de Síndria' que forma part del Shortcat 2019 ha estat guardonat amb el premi a millor curtmetratge

La passada nit del diumenge 19 de gener s'ha celebrat a L'Auditoridel Forum de Barcelona l’entrega dels XII Premis Gaudí.  La cerimònia ha estat produïda per la companyia Dagoll Dagom, dirigida per Jordi Prat i Coll i conduïda per Anna Moliner.

A continuació, la llista de les pel.lícules premiades:

Els dies que vindran de Carlos Maruqés-Marcet (Lasator Media, Avalon)
Millor pel·lícula
Millor protagonista femenina (María Rodríguez Soto)
Millor muntatge (Ana Pfaff, Carlos Marques-Marcet i Oscar de Gispert)

La hija de un ladrón de Belen Funes (Oberon Cinematogràfica, BTEAM Prods)
Millor pel·lícula en llengua no catalana
Millor direcció
Millor guió (Belén Funes i Marçal Cebrián)

Suc de síndria d'Irene Moray (Distinto Films)
Millor curtmetratge

Liberté d'Albert Serra (Andergraun Films, Rosa Filmes, Idéale Audience, Lupa Film)
Millor maquillatge i perruqueria (Laurence Abraham, Armande Monteiro i Antoine Mancini)
Millor vestuari (Rosa Tharrats)

Lo que arde d'Oliver Laxe (4A4 Productions,Miramemira,Tarantula)
Millor fotografia (Mauro Herce)
Millor pel·lícula europea 

Quien a hierro mata de Paco Plaza (Vaca Films,Atresmedia Cine,Film Constellation,Playtime Production)
Millor direcció de producció (Oriol Maymó)
Millor actor secundari (Enric Auquer)

Eliisa y Marcela d'Isabel Coixet (Rodar y Rodar, TV3 - Televisió de Catalunya - CCMA, Zenit TV, La Nube Películas, Movies production 2017 AIE)
Millor direcció artística (Sylvia Steinbrecht)

La innocència de Lucía Alemany (Un Capricho de Producciones, Turanga Films, Lagarto Films)
Millor actriu secundària (Laia Marull)

La catedral del mar de Jordi Frades (Diagonal Televisió, TV3 - Televisió de Catalunya - CCMA, Catedral del Mar Producciones AIE)
Millor pel·lícula per a televisió 

Dolor y gloria de Pedro Almodóvar 
Millor so (Sergio Bürmann i Marc Orts)

El cuarto reino. El reino de los plásticos d'Adan Aliaga, Àlex Lora (Jaibo Films, Àlex Lora PC, Isa Feliu PC)
Millor pel·lícula documental

El hoyo de  Galder Gaztelu-Urrutia (Mr Miyagi Films, Basque Films)
Millors efectes especials/digitals (Mario Campoy, Irene Río i Iñaki Madariag)

7 raons per fugir de Gerard Quinto, Esteve Soler, David Torras (Compacto, No hay banda, Producciones del Interior AIE)

Premi especial del públic a la millor pel·lícula

La vida sense la Sara Amat de Laura Jou (Massa D'Or Produccions, Xarxa de Comunicació Local)
Millor música original (Pau Vallvé)

Mientras dure la guerra d'Alejandro Amenábar (Mod Producciones,Movistar+,Himenóptero,K&S Films)
Millor protagonista masculí (Karra Elejalde)

Gaudí d'Honor - Miquel Porter 2020 al cineasta Francesc Betriu 

 

 

Festivals

Catalunya - Barcelona

19/01/2020 - 19/01/2020

Busques una Notícia?