Generalitat de Catalunya

Nou usuari

Dona't d'alta a la base de dades de produccions, empreses i professionals de Catalan Films & TV.

L'Acadèmia del cinema català anuncia les produccions nominades als Premis Gaudí 2018

En premis

"Incerta glòria" s'endú 16 nominacions

L’Acadèmia del Cinema Català ja ha donat a conèixer les produccions nominades als Premis Gaudí 2018. Els films amb més nominacions són Incerta glòria, que acumula 16 nominacions; Estiu 1993, amb 14; La lliberia, amb 12; i Tierra Firme, amb 11. Els guanyadors es donaran a conèixer el 28 de gener, quan se celebri la Gala dels Premis Gaudí. 

Incerta Glòria d’Agustí Villaronga (Massa d’Or Produccions, Televisió de Catalunya, Urresti Producciones): Millor direcció de producció, Millor so, Millors efectes visuals, Millor maquillatge i perruqueria, Millor vestuari, Millor direcció artística, Millor muntatge, Millor música original, Millor fotografia, Millor actor secundari, Millor actriu secundària, Millor protagonista masculí, Millor protagonista femenina, Millor guió, Millor direcció i Millor pel·lícula. 

Estiu 1993 de Carla Simón (Inicia Films, Avalon): Millor direcció de producció, Millor so, Millor maquillatge i perruqueria, Millor vestuari, Millor direcció artística, Millor muntatge, Millor música original, Millor fotografia, Millor actor secundari, Millor actriu secundària, Millor protagonista femenina, Millor guió, Millor direcció i Millor pel·lícula.

La llibreria d’Isabel Coixet (Diagonal Televisió, Zephyr Film, A Contracorriente Films, One Two Films, Green Films AIE, Northern Ireland Screen): Millor direcció de producció, Millor so, Millor maquillatge i perruqueria, Millor vestuari, Millor direcció artística, Millor muntatge, Millor música original, Millor fotografia, Millor actor secundari, Millor guió, Millor direcció i Millor pel·lícula de parla no catalana.

Tierra firme de Carlos Marquès-Marcet (Lastor Media, Somos La Panda, Vennerfilm): Millor direcció de producció, Millor so, Millor vestuari, Millor direcció artística, Millor fotografia, Millor actriu secundària, Millor protagonista masculí, Millor protagonista femenina, Millor guió, Millor direcció i Millor pel·lícula de parla no catalana.

Brava de Roser Aguilar (Setmàgic Audiovisual, Televisió de Catalunya, TV On Producciones, Iberrota Films): Millor actor secundari, Millor protagonista femenina i Millor pel·lícula. 

Abracadabra de Pablo Berger (Arcadia Motion Pictures, Noodles Production, Pegaso Pictures, Perséfone Films AIE): Millors efectes visuals, Millor maquillatge i perruqueria i Millor protagonista masculí.

La llamada de Javier Calvo i Javier Ambrossi (Sábado Películas, Apaches Entertainment, Lo hacemos y ya vemos AIE): Millor música original, Millor pel·lícula de parla no catalana i Millor actriu secundària. 

Júlia ist d'Elena Martín (Lastor Media, Universitat Pompeu Fabra, Antaviana Films): Millor muntatge i Millor pel·lícula de parla no catalana.

La película de nuestra vida de Enrique Baró Ubach (All I Need Is Money): Millor pel·lícula. 

Musa de Jaume Balagueró (Castelao Pictures, Fantastic Films, Frakas Production, The Jokers Films): Millors efectes visuals.

Proyecto Lázaro de Mateo Gil (Arcadia Motion Pictures, Noodles Production, Achaman Films AIE, Scope Pictures): Millors efectes visuals.

Nieve negra de Martín Hodara (A Contracorriente Films, Gloriamundi producciones, Bowfinguer International Pictures, Black Snow AIE): Millor protagonista masculí.

Els films nominats a Millor curt són Cunetas de Pau Teixidó (Coming Soon), La inútil de Belén Funes (Miss Wasabi), Les bones nenes de Clara Roquet (Lastor Media) i Els desheretats de Laura Ferrés (Inicia Films).

Les produccions nominades a Millor pel·lícula per a televisió són: Amics per sempre de Román Parrado (Lastor Media, Televisió de Catalunya, Batabat Produccions), La llum d’Elna de Sílvia Quer (Lastor Media, Producciones Cibeles, Televisió de Catalunya, Televisión Española, Radio Télévision Suisse, Bohemian Films), Pau, la força d’un silenci de Manuel Huerga (Minoria Absoluta, Televisió de Catalunya) i Res no tornarà a ser com abans de Carol López (Serveis de l'Espectacle Focus, Televisió de Catalunya). 

Els candidats a Millor pel·lícula d’animació són Deep de Julio Soto Gurpide (The Kraken Films, The Thinklab, Grid Animation, Silver Reel) i Tadeu Jones 2. El secret del Rei Mides d'Enrique Gato i David Alonso (Ikiru Films, Telecinco Films, Telefónica Studios, 4 Cats Pictures, Lightbox Animation Pictures, Tadeo Jones y el Secreto de Midas). 

Per últim, les nominades a Millor documental són Classe valenta de Víctor Alonso Berbel (Compacto, Universitat Pompeu Fabra, Fractal 7), La Chana de Lucija Stojevic (Noon Fils, Bliss Bliss Productions), Lesa humanitat d'Héctor Fáver (Vargtimmen Films) i Sasha de Fèlix Colomer (ESCAC Films). 

Festivals

Catalunya - Barcelona

28/01/2018 - 28/01/2018

Busques una Notícia?